Understøtning af tekniske installationer med specialbæringer

Caverion | Ørsted, Asnæs Værket, Danmark

Type

Tekniske installationer

Sted

Kalundborg

Produkt

Specialproducerede Unistrut P2666 bæringer

TEKNISKE INSTALLATIONER

Unistrut specialbæringer

Produkt: P2666 dobbeltkonsoller
Teknikentreprenør: Caverion
Bygherre: Ørsted

 

Ørsted Kalundborg CO₂ Hub

Danmarks første fuldskala CO₂‑fangstanlæg er under opførelse på Asnæsværket som led i Ørsted Kalundborg CO₂ Hub-projektet. CO₂ Hub-projektet forventes i drift i første halvdel af 2026. 

Anlægget får en årlig fangstkapacitet på 430 000 ton biogen CO₂, der indsamles fra henholdsvis Asnæsværket i Kalundborg og Avedøreværket i Hvidovre.

Strømlinede føringsveje

Caverion leverer tekniske installationer til dette ambitiøse projekt, der bliver et væsentligt bidrag til indfrielse af de danske klimamål for 2030.

Erik Larsen & Søn har bidraget med mere end 900 specialproducerede, rette og vinklede bæringer med Unistrut P1001 dobbeltprofiler til understøtning og fremføring af tekniske installationer.

 

Solid understøtning

Konsollerne monteres direkte på teknikbroens bærende konstruktion og sikrer en solid og sikker understøtning og fremføring af de tekniske installationer.

 

Vil du vide mere?

Lad os høre fra dig. Giv os et ring eller send os en mail!